You are currently viewing Koncentracja

Koncentracja

Sportowcy wiedzą, że w trakcie zawodów nawet krótka chwila dekoncentracji może przesądzić o wyniku. Umiejętność koncentracji uwagi jest jedną z najważniejszych składowych treningu mentalnego. Możemy ćwiczyć ją zarówno indywidualnie, jak i w grupie.

Pamiętajcie, że w takim treningu chodzi o doświadczanie stanu skupienia, naukę wchodzenia w niego i trwania w nim. Ćwiczenia są pomocne w pracy nad koncentracją, ale docelowo zawodnik powinien nauczyć się świadomego rozpoznawania rozpraszaczy jego uwagi, koncentrowania się podczas treningów czy startów i „bycia tu i teraz”.

Ćwiczeń na koncentrację jest bardzo wiele. Tutaj wrzucam jedno z nich – szybkie i proste. Na kartce znajdują się losowo porozrzucane liczby od 1 do 100. Postaraj się znaleźć i wskazać liczby w kolejności rosnącej, np. od 1 do 30. Możesz włączyć stoper i za każdym razem zapisywać efekty. Jeśli to okaże się zbyt łatwe, szukaj liczb od 100 do 70, kolejnych parzystych albo nieparzystych, kolejnych dziesiątek, itp. Możliwości jest bardzo dużo.

Takie krótkie zadania można wykonywać codziennie. Pamiętaj, że systematyczna praca zawsze przynosi najlepsze efekty.